Kogemuslugu “Minu malev!” – Madde Rebane

veebruar 27, 2024
admin

Kuidas Sina jõudsid malevasse?

2007. aastal ma olin põhikooli lõpuklassis ja mu klassiõde kutsus mind Rääma malevarühma. Olin sellel ajal pigem keerulisem noor, ei viitsinud väga õppida, mul ei olnud kindlaid sihte ja ma ei teadnud, mida enda eluga peale põhikooli teha. 

Kui ma mõtlen täna selle peale tagasi, siis malevasse minemine muutis päriselt mu elu. See on üks kõige elumuutvaid otsuseid üldse, mis ma teinud olen.

Mulle meeldis kirjutada ja ma kirjutasin meie rühma tööst Pärnu Postimehesse. Lugu oli sellest, kuidas me Paikres prügi sorteerime. Tänu sellele loole pakuti mulle samal suvel Pärnu Postimehes suvereporterina tööd. Peale vahetuse lõppemist alustasingi ajalehes tööd, jätkasin õpinguid meedia-kallakuga gümnaasiumis ja mu elu sai endale järsku mõtte.

Teine seik on sellest ajast, kui ma ülikooli lõpetasin ja töötasin Paikuse noortekeskuses. Elmo Joa helistas mulle ning kutsus mind Rääma kooli tööle. Ja ma tean, et see oli just sellepärast, et ma olin malevas tema rühmas ja ta oli mu vana rühmajuht. Kui ei oleks Pärnumaa Õpilasmalevat ja Elmot, siis ma ilmselt täna koolis ei töötaks. 

Mis on suurim väärtus, mida malev malevlastele edasi annab? Mis Sa ise üritasid malevlastele edasi anda?

Just maleva üldine kogemus on ise suurim väärtus. Sa saad nii palju. Malev on äge koht, sa leiad sõbrad kogu eluks ja õpid koostööd tegema lisaks saad esimese töökogemuse ja esimese enda teenitud raha. Kõik see on hindamatu kogemus. 

Kui ma Rääma kooli tööle läksin, siis ma tahtsin sealsetele noortele ka seda võimalust pakkuda ehk ma alustasin enda rühmaga. 

Malev ei ole ainult töötamise koht. Miks on sinu arvates ühistegevused oluline osa malevast?

Mina sain esimese vabatahtliku töö kogemuse maleva kaudu. Tollal me käisime loomade varjupaigas abiks. Väga suur väärtus on kokkutulekuks harjutamisel, sest see ühendab. Lisaks toimub erinevaid traditsioonilisi üritusi – malevapulm või rebaste ristimine. Need kõik on sellised asjad, mis paneb noore mugavustsoonist välja astuma. Malev annab läbi erinevate tegevuste hindamatud oskused, mida me võib-olla see hetk veel ei näe ja väärtustame alles hiljem.

Mida malevas õpitut oled Sa saanud enda elus ära kasutada?

Ma arvan, et võtmesõnad on siinkohal koostöö, sõprus ja kõik see, mis ma iseenda kohta teada sain. Teen ka praegu tööd noortega, rühmajuhi kogemus kindlasti toetas minu karjäärivalikuid. Võin kindlusega väita, et malevas sa mõistad paremini, kes sa oled ja mis sul silmad särama paneb. 

Mis on kaks põhjust, miks peaks keegi kandideerima malevlaseks?

Esiteks kindlasti see, et ära raiska enda suve – tee midagi ägedat ja see kogemus on seda väärt. Tule enda mugavustsoonist välja. Teine põhjus on esimene töökogemus. Malevas olemine tuleb sulle kindlasti kasuks edasises elus. Noortele on raske leida head esimest töökogemust ja keegi ei taha väga noori tööle võtta. Aga peale malevasuve sa saad öelda, et sa oskad meeskonnatööd, sa oled töökas, sa oskad kellaaegadest kinni pidada ja kõike muud sellist, mida tööandjad hindavad. 

Miks tulla rühmajuhiks?

Rühmajuhi töö paneb proovile sinu kannatuse, kannatlikkuse ja sinu unevajaduse 🙂 See ei ole usia-päisa tehtav töö ning on suur vastutus, aga see annab ka nii palju tagasi. Seda emotsiooni on raske kirjeldada. 

Teiseks on ka siin see, et sa tuled ise enda mugavustsoonist välja. Kaks nädalat tundub nii lühike aeg, aga te kasvate enda rühmaga üheks tervikuks – see on hindamatu. 

“Noored on toredad ja noortega on tore!”

Madde Rebane